• Contact
  • Carrière
  • Werken bij BAA
  • Direct contact
BAA
  • Diensten
    • Financiële administratie
    • Salarisadministratie
    • Jaarrekening, controles en rapportage
    • HRM
    • Ondernemingsadvies
    • Fiscaal advies
  • Over BAA
    • Medewerkers
    • Werken bij BAA
    • Sponsoring
  • Kennis
    • Artikelen
    • Inschrijven nieuwsbrief
  • Menu Menu
U bevindt zich hier: Home1 / Artikelen2 / Tóch btw-vrijstelling paramedische geneeswijzen

Tóch btw-vrijstelling paramedische geneeswijzen

2 mei 2016/in Artikelen/door Pieter van Lieshout

Onlangs maakte de staatssecretaris bekend dat er tóch btw-vrijstelling paramedische geneeswijzen van toepassing is (niet BIG-geregistreerde medici). Onder welke voorwaarden kan dat en waar moet u nog meer van op de hoogte zijn?

Even terug in de tijd

Tot en met 2012. Tot en met 2012 gold dat medische diensten zijn vrijgesteld voor de btw, als die diensten werden verricht door zogenaamde BIG- (Wet op de beroepen in de individuele gezondheidszorg) geregistreerde medici. De btw-vrijstelling was ook van toepassing op diensten verricht door mensen zónder BIG-registratie, mits zij voldeden aan bepaalde beroeps- en opleidingseisen.

Vanaf 1 januari 2013 werd dit anders. Vanaf 1 januari 2013 gold de btw-vrijstelling alleen nog voor medische diensten welke door zogenaamde BIG-medici of -beroepsbeoefenaren werden uitgeoefend. De niet-BIG medici, zoals chiropractors, maar ook osteopaten en acupuncturisten, moesten vanaf dat moment btw in rekening gaan brengen aan hun patiënten. Een omzetdaling van 21%! Tegen deze wijziging werd natuurlijk massaal bezwaar aangetekend, en …… met succes.

Bezwaar gehonoreerd

Naar aanleiding van de uitspraak van het Hof van Justitie en van de Hoge Raad inzake het toepassen van de btw-vrijstelling bij medische diensten heeft de staatsecretaris van Financiën op 29 maart 2016 een besluit gepubliceerd. Met dit besluit sluit de staatssecretaris aan bij de Europese en nationale rechtspraak.

In dit besluit geeft de staatssecretaris duidelijkheid over onder andere:

  1. de omstandigheden onder welke een Wet BIG–beroepsbeoefenaar de vrijstelling kan toepassen;
  2. de werkzaamheden van de Wet BIG–beroepsbeoefenaar die onder de btw-vrijstelling vallen;
  3. de voorwaarden waaronder óók de niet –Wet–BIG beroepsbeoefenaar onder bepaalde voorwaarden onder de vrijstelling kan vallen

Lees hier het besluit nog eens na.

De niet–Wet–BIG beroepsbeoefenaar toch vrijgesteld

Er zullen vast de nodige champagneflessen zijn ontkurkt want ook de diensten van de niet-Wet-BIG beroepsbeoefenaar kunnen onder voorwaarden onder de btw-vrijstelling vallen. Die voorwaarden zijn:

  • de dienst betreft de gezondheidskundige verzorging van de mens; en
  • de dienst heeft een gelijkwaardig kwaliteitsniveau als een gezondheidskundige dienst van een Wet-BIG beroepsbeoefenaar; en
  • de dienst wordt verricht aan de individuele patiënt.

Het gelijkwaardig kwaliteitsniveau

De niet-Wet-BIG geregistreerde beroepsbeoefenaar kan de vrijstelling toepassen als voldaan is aan het fiscale neutraliteitsbeginsel. Hiervan is sprake als de niet-Wet-BIG beroepsbeoefenaar zich bezighoudt met gezondheidskundige verzorging van de mens en kan aantonen dat die diensten een kwaliteitsniveau hebben dat gelijkwaardig is aan het kwaliteitsniveau van een Wet BIG-beroepsbeoefenaar.

Volgens het besluit is in de volgende gevallen sprake van een gelijkwaardig kwaliteitsniveau:

  1. de medisch dienstverlener heeft een afgeronde op zijn beroepsuitoefening gerichte gezondheidskundige HBO-Bachelor opleiding (240 ECTS); of
  2. de medisch dienstverlener heeft een afgeronde gezondheidskundige beroepsopleiding gecombineerd met een andere op zijn beroepsuitoefening gerichte aanvullende gezondheidskundige opleiding. Deze combinatie van opleidingen dient eenzelfde kwaliteitsniveau te hebben als de opleiding bedoeld onder 1;
  3. de medisch dienstverlener heeft een afgeronde gezondheidskundige beroepsopleiding gecombineerd met relevante kennis en ervaring op het gebied van zijn beroepsuitoefening. Deze combinatie van opleiding, kennis en ervaring dient eenzelfde kwaliteitsniveau te hebben als de opleiding bedoeld onder 1.

In alle gevallen dient de medische beroepsbeoefenaar ook te beschikken over medische basiskennis of psychosociale basiskennis.

Het kwaliteitsniveau aangetoond

Het bovenstaande kan worden aangetoond door bijvoorbeeld:

  • een diploma van een door de overheid erkende (NVAO geaccrediteerde) beroepsgerichte opleiding;
  • HBO-Bachelor opleiding;
  • een diploma van een beroepsgerichte opleiding op HBO-Bachelor niveau overeenkomstig NVAO-accreditatie-eisen;
  • een EVC-certificaat (Erkenning van Verworven Competenties) of een daarmee vergelijkbare erkenning waaruit blijkt dat de medische beroepsbeoefenaar beschikt over op de beroepsuitoefening gerichte kennis en ervaring overeenkomend met (minimaal) een HBO-Bachelor opleiding;
  • een registratie bij een door de zorgverzekeraar erkende beroepsvereniging en/of overkoepelende organisatie waaruit blijkt dat de betrokken medische beroepsbeoefenaar beschikt over zowel medische of psychosociale basiskennis alsmede specifieke beroepsgerichte kennis overeenkomend met (minimaal) een HBO-Bachelor opleiding;
  • op andere wijze, mits de beoordeling van het kwaliteitsniveau van de gevolgde opleiding en/of kennis en ervaring voldoet aan de gestelde eisen.

Terugwerkende kracht!

Het besluit werkt terug tot de datum van het arrest van de Hoge Raad van 27 maart 2015 en in alle situaties vóór deze datum waarin de heffing van omzetbelasting nog niet onherroepelijk vaststaat. Heeft u bijvoorbeeld voor 27 maart 2015 bezwaar aangetekend tegen uw eigen aangifte omzetbelasting dan geldt het besluit ook voor deze periode.

Teruggave van omzetbelasting

De Belastingdienst heeft gemeld dat is begonnen met het afwikkelen van de bezwaarschriften die (massaal) zijn ingediend en dat de reeds afgedragen omzetbelasting daadwerkelijk wordt terugbetaald. In welk jaar moet de btw-teruggaaf vervolgens fiscaal worden verantwoord?
De btw-teruggaven dienen bij uw normale jaarwinst te worden opgeteld. Hierover is dus nog wel (inkomsten)belasting verschuldigd. Verwerking dient plaats te vinden in het jaar van ontvangst. Gevolg hiervan kan zijn dat de winst (door de teruggave van de btw) belast is tegen 52% inkomstenbelasting.

Voorkom 52% belastingheffing over de teruggave btw

Uiteraard zijn er een aantal mogelijkheden om (zoveel mogelijk) te voorkomen dat 52% inkomstenbelasting wordt geheven over de teruggave btw. Ik verzoek u hiervoor contact op te nemen met uw adviseur van BAA.

BAA ADVIES. De btw-wetgeving is verre van eenvoudig. Heeft u vragen over de btw-vrijstelling voor niet-BIG-medici, hoe u een en ander in uw boeken moet verwerken óf hoe u eventueel 52% belastingheffing over de teruggave btw kunt voorkomen? Uw contactpersoon bij BAA kan u verder helpen.

Tags: Btw-vrijstelling, paramedische geneeswijzen, kwaliteitsniveau
Deel dit stuk
  • Delen op Facebook
  • Delen op Twitter
  • Delen op WhatsApp
  • Delen op LinkedIn
  • Delen via e-mail
https://baa.nl/wp-content/uploads/2021/12/paramedisch-btw.jpg 220 300 Pieter van Lieshout https://baa.nl/wp-content/uploads/2021/01/logo-1.png Pieter van Lieshout2016-05-02 19:51:012021-12-13 19:53:40Tóch btw-vrijstelling paramedische geneeswijzen

Categorieën

  • Vacatures (5)
  • Artikelen (367)

Laatste nieuws

  • De werkgebonden personenmobiliteit7 mei 2025 - 09:57
  • Wijzingen inkomstenbelasting in Voorjaarsnota 20258 mei 2025 - 10:18
  • Vanaf 2027 extra belasting voor auto van de zaak op fossiele brandstof8 mei 2025 - 10:12
  • De sprookjes over ZZP-ers: hoe incompetentie tot kunst wordt verheven2 april 2025 - 13:24
  • Hypotheekrente verlagen4 april 2025 - 09:29
  • Estate planning: voorkom onnodige erfbelasting4 april 2025 - 09:26
  • Giftenaftrek anno 20254 april 2025 - 09:25
  • De elektrische auto: wat gebeurt er na vijf jaar korting op de bijtelling?6 maart 2025 - 12:50
  • Onroerend goed aankopen in de BV of in privé (box 3)?6 maart 2025 - 12:47
  • De zakelijke auto van de DGA tegen welke prijs naar privé?6 maart 2025 - 12:45

Wat mogen we voor u ontcijferen?

Heeft u een concrete vraag of wilt u gewoon eens met ons kennismaken?
Wij kijken uit naar uw mailtje of telefoontje!

Stuur jouw sollicitatiebrief met je CV naar Niek Aarts. Heb je nog vragen over deze vacature, hij beantwoord ze graag. hr@BAA.nl

In onze nieuwsbrief delen onze professionals kennis en inzicht. Zo blijven onze klanten voorlopen op de feiten.

0493 - 69 52 98 info@baa.nl
Inschrijven nieuwsbrief
lid van Noab

Postbus 122
5720 AC Asten
Julianastraat 2
5721 GL Asten

Algemene voorwaarden | Privacy statement & cookies | Disclaimer

Wat met de btw als u levert aan particulieren in het buitenland?Oproepkracht en nulurencontract– echt zo flexibel als u denkt?
Scroll naar bovenzijde